Przez 28 dni swoje kompetencje zawodowe w Portugalii podnosiło 15 uczniów PCKZiU. 8 mechatroników i 7 analityków odbywało swoje praktyki zawodowe w Bradze w ramach projektu Erasmus+. To już ostatnie wjazdy zagraniczne naszych uczniów w tym roku szkolnym. W przyszłym znów zawitamy do Irlandii, Niemiec i Portugalii na miejsięczne staże.

Pobyt w Portugalii rozpoczęliśmy od... zwiedzania Bragi. W słoneczną niedzielę poznaliśmy urocze miejsca starego miasta oraz bardzo ważne dla Portugalczyków sanktuaria Bom Jesus i Sameiro. Tym drugim przechowywane są relikwie Jana Pawła II, który w Portugalii był (i nadal) jest uwielbiany niemal tak samo jak w Polsce.

Następne dni upłynęły na realizacji programu praktyk. Firma BragaMob - nasz partner w projekcie - zorganizowała dla naszych uczniów 4 firmy. - Analitycy trafili do laboratorium A2 w parrku technologicznym Spinpark. Doskonałe wyposażenie sprzętowe i bardzo zróżnicowane badania prowadzone przez tę firmę pozwalały na sprawną realizację programu praktyk - podsumowuje Mirosław Michalewski, koordynator projektu.

Mechatronicy przez miesiąc pracowali z 3 zakładach produkcyjnych, gdzie mieli okazję do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i nabycia nowych kompetencji nie tylko w zakresie mechatroniki. - BragaMob zorganizowała dla nas także wizyty studyjne w innych firmach, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć i zapoznać się ze specyfiką pracy, wykorzystywanym przez pracowników sprzętem i oprogramowaniem - mówią uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechatronik. - Dodatkowo odwiedziliśmy również szkołę, z którą aplikowaliśmy - niestety bez powodzenia - w poprzednich latach w projektach Erasmus+. Szkoła poza mechatronikami kształci również uczniów w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji, co jest dla nas istotne ze względu na przyszłoroczne praktyki do tego zawodu, które odbędą się także w Bradze. Ustaliliśmy też dyrektorką szkoły pierwsze założenie współpracy między naszymi szkołami w tym kierunku w kolejnej rundzie naborowej programu Erasmus+ - dodaje koordynator projektu.

BragaMob zadbała również o bogaty program kulturalny. Nasi uczniowie uczestniczyli w studenckich Juwenaliach, imprezach plenerowych z okazji portugalskiego Dnia Niepodległości i 1 Maja a na ulicach Bragi odbywał się rajd Portugalii - zrobił on duże wrażenie szczególnie na mechatronikach. Uczniowie nie mogli narzekać na nudę. Poza wspomnianą Bragą odwiedzili - na tydzień przed wizytą papieża Franciszka - Fatimę i Lizbonę, pobliskie Porto i Guimaraes (trudno ocenić które miasto jest piękniejsze), oraz Viana do Castelo. - Nie mogliśmy nie wykorzystać okazji by wykąpać się w oceanie, plaże i woda w Esposende i Vanie są doskonałe - wspominają uczniowie.

Podczas uroczystej kolacji pożegnalnej z kierownictwem BragaMob uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa i uznawane w całej Europie dokumenty Europass oraz ECVET.

Obszerna galeria zdjęć z pobytu w Bradze znajduje się na naszym Facebook'owym profilu. Zapraszamy.