Uczniowie naszej szkoły zdążyli przed pandemią odbyć 2-tygodniowe staże w ramach programu Erasmus+. Najpierw – w lutym – 5 mechatroników pracowało w Sligo a następnie 4 kolejnych mechatroników, 2 elektryków i 4 automatyków udało się do Tralee, gdzie zdobywało doświadczenia zawodowe pod okiem irlandzkich pracodawców.

 

Po przylocie wodzisławscy uczniowie odbyli spotkanie uczestników z pracownikami firmy YIT, która jak partner w projekcie pomaga w jego sprawnej realizacji. Uczniowie otrzymali garść przydatnych informacji na temat miast, w których spędzili 14 dni, pracodawców a także rodzin goszczących i programu praktyk. Odbyli także krótką wycieczkę po Sligo i Tralee poznając ich historię, najważniejsze miejsca i zabytki oraz możliwości spędzenia czasu wolnego.

 tralee3

Przez 2 tygodnie mechatronicy wykonywali prace związane z zawodem, w którym się kształcą. Do najważniejszych zadań należały m. in.: obsługa obrabiarek CNC, montaż napędów w urządzeniach produkowanych przez firmy, w których odbywali praktykę, serwis maszyn i urządzeń, montaż urządzeń wg dostarczonych schematów. Elektrycy z kolei zajmowali się serwisem urządzeń elektrycznych oraz montażem instalacji, produkcją elementów oświetleniowych. Automatycy najczęściej pracowali w firmach zajmujących się alarmami, monitoringiem oraz bramami garażowymi i wjazdowymi.

 tralee1

- Wizyty w zakładach pracy i rozmowy z opiekunami uczniów dały nam bardzo pozytywną informację na temat ich umiejętności zawodowych ale także językowych – podsumowuje koordynator projektu a jednocześnie opiekun jednej z grup Mirosław Michalewski. – Wszyscy otrzymali bardzo wysokie oceny końcowe – dodaje opiekunka 2 grupy Małgorzata Wdowiak.

Pogoda niestety nie rozpieszczała a sztorm szalejący na Zieloną Wyspą uniemożliwił zwiedzania najbliższych, pięknych okolic Sligo jednak udało się zobaczyć Galway oraz Dublin. Grupa przebywająca w Tralee odwiedziła Park Narodowy w Killarney oraz półwysep Dingle.

Galeria zdjęć z praktyk w Tralee znajduje się na naszym profilu FB. Zapraszamy.

Po świętach wielkanocnych po doświadczenia zawodowe do Portugalii miały udać się analityczki oraz mechanicy. Ze względu na pandemię wyjazd ten został przesunięty na jesień tego roku.

Dodać należy, że w ostatnich dniach Agencja Narodowa opublikowała wyniki tegorocznego naboru wniosków. PCKZiU, po raz trzeci z rzędu, przez najbliższe 2 lata będzie realizowało kolejny projekt praktyk zagranicznych dla swoich uczniów.

tralee4

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Akcja 1 - Współpraca szkół w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1 – Mobilność edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.