Projekt praktyk Akredytacja Erasmus+ 2023/2024

Projekt zakłada współpracę PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim z partnerami z Chorwacji, Włoch i Portugalii. Uczestnikami rocznego projektu będzie 21 obecnych uczniów klas czwartych (po szkole podstawowej), którzy odbywają miesięczną praktykę zawodową przewidzianą programem nauczania. Praktyki te odbędą się w zagranicznych firmach wyselekcjonowanych przez naszych partnerów zagranicznych działających w sektorach elektrycznym, mechatronicznym, automatyki, spawalnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji. Firmy, które wybrali nasi Partnerzy współpracują z z nimi od lat w zakresie praktyk zawodowych uczniów z innych krajów, co gwarantuje nam wysoką jakość szkolenia naszych uczniów. Technik analityk swoje praktyki odbędzie w szkole włoskiej dysponującej doskonale wyposażonymi laboratoriami.

Przed rozpoczęciem praktyk uczniowie wezmą udział w zaplanowanych działaniach na terenie szkoły zmierzających do lepszego przygotowania uczniów do pobytu zagranicą i praktyki w obcym środowisku. Po zakończeniu praktyk uczniowie będą dzielili się wrażeniami nie tylko wykorzystując media ale także na zorganizowanych na terenie szkoły spotkaniach ze społecznością szkolną i pozaszkolną. Projekt będzie również szansą dla samej szkoły na potwierdzenie jakości kształcenia, metod pracy, wypracowanych programów nauczania. 

Dodatkowo 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych z branży analizy chemicznej weźmie udział w tygodniowym job-shadowing (obserwacji zajęć) w szkole prowadzącej kształcenie na profilu technik analityk we Włoszech.

Program obejmuje dwutygodniowe praktyki/staże w Bradze (Portugalia), Padwie (Włochy) oraz Splicie (Chorwacja).

 

Czas trwania projektu: 1 czerwca 2023 r. - 31 sierpnia 2024 r.
Całkowity budżet: 51 930 €

Harmonogram praktyk rok szkolny 2023/2024:

  • technik mechatronik: 5 uczniów + 2 rezerwowych (Braga/Portugalia –19.II-1.III.2024),
  • technik spawalnictwa: 3 uczniów + 1 rezerwowy (Braga/Portugalia –19.II-1.III.2024),
  • technik analityk: 3 uczniów + 1 rezerwowy (Padwa/Włochy – 19.II-1.III.2024),
  • technik chłodnictwa i klimatyzacji: 3 uczniów + 1 rezerwowy (Split/Chorwacja, 8-19.IV.2024),
  • technik automatyk: 3 uczniów + 1 rezerwowy (Split/Chorwacja, 8-19.IV.2024),
  • technik elektryk: 4 uczniów + 2 rezerwowych (Split/Chorwacja, 8-19.IV.2024).