Uczniowie naszej szkoły w ostatnich miesiącach mieli okazję wziąć udział w projekcie praktyk zagranicznych realizowanych w ramach programu Erasmus+. Trzy grupy: mechatronicy i mechanicy,  analitycy i chłodnicy oraz elektrycy wyjechały do Hiszpanii i Portugalii, aby zdobyć wiedzę i doświadczenie zawodowe.

Mechatronicy i mechanicy odbyli swoje praktyki w hiszpańskiej Grenadzie. Uczestnicy projektu mieli możliwość poznać nowoczesne technologie oraz zapoznać się z procesami produkcji maszyn. Dzięki temu zdobyli praktyczne umiejętności i wiedzę, które będą mogli wykorzystać w swojej przyszłej pracy. Doświadczeni specjaliści, którzy byli opiekunami naszych uczniów zawsze służyli im pomocą i radą. 

W marcu kolejna grupa analityków i chłodników wyjechała w marcu na praktyki w Bradze. Uczniowie mieli okazję poznać praktyczne aspekty pracy w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji oraz analizy chemicznej. Uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z różnymi systemami klimatyzacyjnymi oraz przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń. Praktyki te przyczyniły się do zdobycia cennego doświadczenia, które będzie miało duże znaczenie w ich dalszej karierze zawodowej.

Ostatnia grupa - elektrycy swoje praktyki odbyli tuż po świętach w Bradze. Mieli tam możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w zakresie instalacji elektrycznych. Pracowali oni przy adaptacji dużego, zabytkowego budynku na hotel – remont ten wymagał kompleksowej wymiany instalacji w całym budynku. Praktyki były dla naszych uczniów bardzo wartościowym doświadczeniem, które pozwoli im na rozwijanie swoich umiejętności w przyszłości.

Program Erasmus+ jest jednym z największych programów mobilności w Europie, który umożliwia uczniom szkół technicznych i branżowych z całego kontynentu zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą i poszerzenie horyzontów osobistych. - Udział w programie Erasmus+ to ogromna szansa dla uczniów PCKZiU w Wodzisławiu na zdobycie wiedzy i doświadczenia w swoich zawodach. Program umożliwia uczestnikom zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami i sposobami pracy, co pozwala na rozwój i poszerzenie umiejętności zawodowych. Ponadto, praktyki zagraniczne dają uczestnikom szansę na poznanie nowych kultur i nawiązanie kontaktów z ludźmi z innych krajów – podsumowuje mobilności koordynator projektu Mirosław Michalewski.

Warto dodać, że uczniowie, którzy odbyli praktyki w Hiszpanii poza samą Grenadą mieli także okazję zwiedzić inne miasta południowej części Półwyspu Iberyjskiego, takie jak Malaga, Cordoba i Sewilla. W czasie wycieczek poznali kulturę i historię Andaluzji oraz skosztowali lokalnych specjałów kulinarnych.

Natomiast grupy portugalskie, które wyjechały do Bragio dwiedzili Porto, Guimaraes, Lizbona i Viana do Castello. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne tych miast oraz skorzystali z okazji do kąpieli w oceanie. Takie wycieczki są nie tylko doskonałą okazją do poznania nowych miejsc i kultur, ale także pozwalają na rozwijanie umiejętności językowych oraz nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów międzynarodowych.

Doświadczenie zdobyte podczas praktyk zagranicznych Erasmus+ może okazać się bardzo cenne w przyszłej karierze zawodowej uczniów. Umożliwia ono poznanie różnych metod pracy, technologii i rozwiązań stosowanych w innych krajach, co może przyczynić się do rozwoju ich umiejętności zawodowych i kompetencji miękkich.

- Praktyki zagraniczne dają możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w międzynarodowym zespole. Uczniowie pracując z kolegami z innych krajów, nabywają umiejętności pracy w różnorodnym środowisku, uczą się kultury pracy i sposobów komunikacji, co może okazać się niezwykle przydatne w przyszłej karierze zawodowej – dodaje koordynator.

Wszystko to sprawia, że udział w projekcie praktyk zagranicznych Erasmus+ w PCKZiU Wodzisław to nie tylko niezapomniane przeżycie, ale także doskonała inwestycja w przyszłość uczniów.

Warto dodać, że PCKZiU jak jedna z nielicznych szkół w naszej okolicy otrzymała już w 2020 r. akredytację w sektorze Kształcenia i szkolenia zawodowe programu Erasmus+, która umożliwia realizację projektów praktyk zawodowych do roku 2027.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.